Pobierz Poradnik

Znamy finalistów konkursu Prokobieca Firma Roku. RównoWaga

Spośród 105 firm, które zgłosiły się do konkursu RównoWaga, 14 przeszło do finału. Spośród nich zostaną wybrani zwycięzcy. To organizacje, w których tworzone jest środowisko pracy przyjazne wszystkim, bez względu na płeć. A w tej kwestii w Polsce ciągle jest sporo do zrobienia.

W naszym kraju prawie 70% osób z wykształceniem biznesowym lub administracyjnym to kobiety. Mimo to zajmują one tylko 44% stanowisk kierowniczych. Wśród prezesów zarządu w spółkach giełdowych jedynie 2,1% to kobiety. Dlatego tak ważne jest, żeby wspierać działania, które wprowadzają na rynku pracy większą równowagę.

Wyróżniające się praktyki

Pierwszym etapem konkursu było dokładne opisanie praktyk wprowadzonych w firmach, z pięciu obszarów: płace, zdrowie, work-life balance, polityka i mechanizmy równości oraz rozwój i szkolenia.

W firmach, które zdobyły największą liczbę punktów, pracowników_czki wspiera się na różne sposoby. Mają oni_e na przykład dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych czy szkoleń, między innymi na temat zdrowia kobiet. Mogą przychodzić do pracy z dziećmi, wykonywać obowiązki zdalnie lub elastycznie tworzyć swój harmonogram. Wyróżniający się pracodawcy tworzą też procedury i dokumenty, których zadaniem jest przeciwdziałanie luce płacowej oraz dyskryminacji.

– Analiza zgłoszeń była niezwykle inspirującym zajęciem – mówi Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka działu aktywizmu społecznego w Kulczyk Foundation, jednym z organizatorów konkursu. – Ogromnie cieszy nas fakt, że w Polsce wiele firm stawia na nowoczesne rozwiązania. To dzięki takim inicjatywom rynek pracy zmienia się i staje bardziej przyjazny zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

 

Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach. Poniżej znajduje się lista nominowanych:

  • Duże firmy:
    • BNP Paribas Bank Polska S. A.
    • DHL Parcel Polska Sp. z o. o.
    • Kruk S. A.
    • MSD Polska Sp. z o.o.
    • Orange Polska
  • Małe firmy:
    • CPL Jobs Sp. z o. o.
    • Glenmark Pharmaceuticals Sp. z o. o.
    • Osborne Clarke Olkiewicz Świerżewski i wspólnicy
  • Organizacje pozarządowe
    • Fundacja Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego
    • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
    • Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST
  • Instytucje publiczne:
    • Gdańskie Centrum Usług Wspólnych
    • Uniwersytet Gdański
    • Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Rozstrzygnięcie konkursu “RównoWaga” odbędzie się jesienią podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI). Nagrodzone firmy otrzymają statuetkę i możliwość zaprezentowania wyróżnionych praktyk szerokiemu gronu odbiorców w publikacjach podsumowujących konkurs, także w ogólnopolskich mediach.

Wiele organizacji po raz kolejny zdecydowało się przystąpić do konkursu, co świadczy o ich zaangażowaniu w budowanie inkluzywnego miejsca pracy. Rosnąca świadomość firm w obszarze równości płci to klucz do wprowadzania trwałych i pozytywnych zmian na rynku pracy – pokreśliła Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan, współorganizatora konkursu. – Ważne jest, aby podjęte kroki prowadziły do konkretnych rezultatów, które realnie wpłyną na pozycję kobiet w środowisku zawodowym.

Równość w miejscu pracy to sposób na przyciągnięcie talentów i lepsze wyniki

Różnorodne zespoły są bardziej innowacyjne, a zdolni pracownicy to większe szanse rozwoju firmy. Ale to też konieczność zaoferowania im czegoś więcej niż pensja i podstawowy pakiet benefitów. Nasza rzeczywistość się zmienia: z badań firmy Deloitte wynika, że aż 90% polskich studentów zwraca uwagę na politykę równościową w pracy.

W branży HR coraz ważniejsze jest pojęcie employee value proposition. Oznacza ono, że pracodawca gwarantuje pewne korzyści i wartości dla pracowników. To pomaga utrzymać ich zaangażowanie. A dla najlepszych, którzy mogą wybierać spośród wielu ofert – może być decydującym powodem związania się z konkretną firmą jako nowym miejscem pracy.

Co więcej, kreowanie polityki równościowej w organizacji staje się europejskim standardem. – Warto stworzyć w firmie taką politykę co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, aby lepiej wykorzystać potencjał kobiet. Po drugie, aby dostosować firmę do nowych regulacji prawnych dotyczących CSRD czy dyrektyw UE na temat transparentności płac, zapewnienia równowagi praca-dom i udziału kobiet w pełnieniu funkcji na szczeblach kierowniczych – przekonuje dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

 

Najważniejsze informacje:

Konkurs “Równowaga. Prokobieca firma roku” organizowany jest przez Kulczyk Foundation, Konfederację Lewiatan i Stowarzyszenie Kongres Kobiet, przy współpracy Fundacji Share the Care oraz Instytutu Badań Strukturalnych.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2023 roku.

Dla kogo: dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw, dla instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych. 

Kontakt dla mediów:

Olga Mickiewicz
media@rownowaga.org.pl
730 004 388

Skontaktuj się z nami

Masz pytania?
Napisz do nas:
kontakt@rownowaga.org.pl